Avatar
Mgr. Lenka Perglová

Poslední přihlášení 22. 07. 2021

Sociální sítě
ModulBlogy
29. 03. 2021
Jsme projekt Národního pedagogického institutu ČR Podpora práce učitelů.  Prostřednictvím tří gramotností, matematické, čtenářské a digitální podporujeme učitelky i učitele mateřských a základních škol v jejich výuce. Nabízíme mnoho materiálů, které jsou pro učitele užitečným pomocníkem pro práci s gramotnostmi ve výuce. Navíc našim kolegům nabízíme podporu, konzultace (https://kc.rvp.cz/). Kromě toho, že máme webové stránky (www.gramotnosti.pro) a najdete nás i na sociálních sítích (https://www.facebook.com/gramotnostiprozivot nebo https://gramotnosti.pro/videa), nás můžete najít …
ModulBlogy
11. 01. 2021
Projekt Místní akční plán (MAP), který je zaměřen na rozvoj mateřských a základních škol na Valašskokloboucku, umožnil vybavit čtyřmi čtenářskými kufry daných zaměření 5 knihoven na tomto území. Hlavním úkolem kufrů je prohlubování a rozvoj zejména čtenářské gramotnosti dětí. Zdrojem inspirace pro nás byla Krajská knihovna ve Zlíně, která podobnými kufry zaměřenými na různá témata disponuje s velmi pozitivními ohlasy. V projektu MAP …
300
0
24. 03. 2020
Na tomto webu naleznete nástroje pro komunikaci, které můžete využít k zadávání úkolů, distribuci a opravě testů nebo domácích úkolů ale i ke sdílení dobré praxe. Zároveň zde naleznete i online vzdělávací zdroje, které mohou žáci využívat k vlastnímu vzdělávání. K dispozici jsou též odkazy na weby, kde je možné si procvičovat učivo v rozličných oblastech. V neposlední řadě zde naleznete odkazy na metodické weby a portály s výukovými materiály.
ModulBlogy
28. 02. 2020
Škola v přírodě je osvědčený prostředek na poznání žáků a upevnění kolektivu. Toho jsme si s kolegyní byly vědomy, když jsme se v červnu dozvěděly, že obě dvě dostaneme od nového školního roku pátou třídu. Žáky v těchto třídách jsme neznaly, a tak jsme začaly plánovat výjezd a program. Rozhodly jsme se do programu dostat co nejvíce čtenářské a matematické gramotnosti, ale tak, aby to děti bavilo a byla to pro ně hra.
ModulBlogy
05. 02. 2020
Ve školním roce 2018–2019 jsme vstoupily do programu PPUČ pod záštitou NÚV – rozvíjení gramotností – matematická gramotnost, čtenářská gramotnost a digitální gramotnost.
ModulBlogy
21. 11. 2019
Základním kamenem naší aktivity v projektu PPUČ pro tento školní rok byla tato hesla projektu: "Vytváříme systém, který umožní efektivní rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti v praxi mateřských a základních škol." „Vytváříme sdílenou představu o pojetí a významu gramotností pro vzdělávání organizací akcí společného setkávání, výměny zkušeností a mapování dobré praxe v rozvoji gramotností napříč vzděláváním.“
ModulBlogy
20. 09. 2019
Česká republika dlouhodobě patří mezi čtenářské velmoce – podle posledních průzkumů přečte alespoň jednu knihu za rok 78 % obyvatel. Jak se ale psané příběhy dostávají k budoucím nejmladším čtenářům? Tuší dnešní děti vůbec ještě, co všechno patří do dortu pejska a kočičky nebo jak to dopadlo s Červenou karkulkou? Na tuto otázku jsme se rozhodli odpovědět pomocí jedné z našich nejnovějších aktivit.
ModulBlogy
12. 09. 2019
Přemýšleli jste někdy, jak podpořit vztah dětí ke knížkám? Chcete vyzkoušet novou metodu, při které děti objevují, přemýšlejí, hrají si a zároveň budují příběh knihy? Zkuste vyzkoušet metodu čtenářských kostek. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, ráda Vám ji představím.
ModulBlogy
09. 09. 2019
Při příležitosti mezinárodního dne gramotností (8. září) začíná Měsíc gramotností – kampaň, do které se mohou zapojit učitelé z celé republiky a jejímž prostřednictvím si mohou vyzkoušet s gramotnostmi aktivně pracovat ve výuce. Svoje zkušenosti pak sdílí prostřednictvím sociálních sítí nebo blogů. Ambicí je podpořit mezioborovou spolupráci učitelů napříč předměty. Měsíc gramotností upozorňuje na poznatky českých i mezinárodních šetření a na zkušenosti z inovace výuky pilotního projektu Podpora práce učitelů (PPUČ), které se mohou přenášet do českého vzdělávacího systému.
ModulBlogy
22. 08. 2019
Všichni víme, jak je důležité dětem číst… V dnešní době rodiče raději dají dítěti tablet, telefon, aby se mu nemuseli věnovat, byť by stačilo každý den dvacet minut přečíst krátkou pohádku. Čtení a soustředěný poslech textu většina dětí tak vůbec nezná a poprvé se s ním setkává v mateřské škole, nejenom, když se děti ukládají k polednímu odpočinku.
ModulDigifolio
13. 08. 2019
ModulBlogy
07. 08. 2019
To je věta, která odstartovala začátek párového vyučování na našem druhém stupni. Mladý kolega Honza ráno po příchodu do školy zjistil, že 5. vyučovací hodinu supluje zeměpis v 9. B. Jelikož to bylo v době přijímacích zkoušek na střední školy, v 9. B bylo ten den 11 žáků a v 9. A pouze 10 žáků.
ModulBlogy
30. 07. 2019
… pokud tedy nestojíte na opačných koncích provazu, chtělo by se dodat. 
ModulBlogy
24. 07. 2019
Chci vyučovat nějak jinak. Chci, aby to žáky bavilo. Chci, aby jejich pozornost přilákalo téma a obsah hodiny, nikoliv drnčící telefon na lavici nebo spolužák, který zrovna touží hrát piškvorky. Chci, aby si neříkali "Tohle mi v životě bude k ničemu". Chci být lepším průvodcem a učitelem svých žáků a začnu na tom pracovat hned v září! Pojďte do toho s námi!
ModulBlogy
11. 07. 2019
Už jste zaregistrovali prázdninovou akci pro učitele, kterou organizuje Spomocník s Elixírem do škol? Zúčastněte se iPrázdnin a zapojte se do jedné z aktivit. Tentokrát se budeme věnovat tvorbě videopříběhů.
ModulBlogy
28. 06. 2019
Už tu zase máme prázdniny a my doufáme, že si je po určitě náročném školním roku pořádně užíváte. Konečně si tak můžete doplnit zásoby sil, energie a sluníčka, prozkoumat nová místa, načerpat inspiraci nebo si prostě jen na pořádně dlouhou dobu odpočinout.
ModulBlogy
13. 06. 2019
Zapojte se do prázdninové akce pro učitele, kterou organizuje Spomocník s Elixírem do škol. Sledujte nové články a průběžně zveřejňované aktivity. Jak tuto akci prezentuje Spomocník ve svém zpravodaji?
ModulBlogy
30. 05. 2019
 Spomocník je legenda v podpoře učitelů v práci s moderními technologiemi. Známe ho všichni, ale podívejme se na něj nyní trochu jinak, a to z pohledu gramotností.
ModulDiskuze
14. 05. 2019
ForumModul E-LEARNING - pomoc, dotazy, nápady
Dobré odpoledne, mockrát děkujeme za podnět k vylepšení prostředí e-learningového kurzu, jedná se o funkcionalitu, kterou je možné v LMS Moodle nastavit. Do kurzu "Pedagogické (a jiné) dovednosti začínajícího učitele" jsme ji doplnili. V současnosti pracujeme na nových e-kurzech, kde se tato užitečná funkcionalita také objeví. Přeji hezký den. Lenka Perglová
ModulDiskuze
07. 05. 2019
ForumModul E-LEARNING - pomoc, dotazy, nápady
Dobrý den, děkujeme za Váš podnět. Tvorbě nových e-larningových kurzů jsme otevřeni, nicméně v tuto chvíli nemáme žádné specialisty na tuto tématiku. Pokud byste měla nějaké nápady a návrhy, kontaktujte mě na e-mailu lenka.perglova@nuv.cz. Mockrát děkujeme. Přeji hezký den. Lenka Perglová
ModulDiskuze
07. 05. 2019
ForumModul DUM - pomoc, dotazy, nápady
Dobrý den, do zápatí můžete vložit jména všech autorů, případně je můžete také dopsat do anotace DUMu. Přejeme pěkný den. Lenka Perglová
ModulČlánky
2375
0
06. 05. 2019
Představení aktivit z oblasti rozvoje gramotností ve výuce a aktuálně probíhající inovace na Metodickém portálu RVP.CZ se staly součástí programu konference Počítač ve škole 2019 (16.–18. 4), které se vedle dalších řečníků a vystavovatelů zúčastnil i tým projektu PPUČ. Jak jsme si tuto akci užili? Nabízíme Vám ohlédnutí za konferencí, nezapomeňte si také sesbírat letáčky v našem virtuálním stánku.
ModulČlánky
2937
0
29. 03. 2019
Minikonference odborných panelů jsou setkání, která vytváří příležitosti pro výměnu zkušeností a mapování příkladů dobré praxe na rozvoj gramotností napříč předměty. Zúčastněte se akce zaměřené na čtenářskou, matematickou nebo digitální gramotnost a ohlédněte se s námi za již proběhlými setkáními. Akce jsou realizovány v rámci projektu Podpora práce učitelů (PPUČ). Projekt PPUČ, financovaný z Evropských strukturálních a investičních fondů, podporuje pedagogy mateřských a základních škol v jejich snaze rozvíjet čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost dětí a žáků. Jeho realizaci zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání.
ModulBlogy
12. 11. 2018
Jak řešit různé situace v reálné výuce? Chcete slyšet názor odborníků na možnosti rozvoje gramotností v konkrétních vzdělávacích oblastech či stupních vzdělávání? Na čem je možné dále pracovat a jak pohlížet na profesní rozvoj učitelů MŠ a ZŠ?
ModulČlánky
6562
0
05. 11. 2018
Tento text pojednává o působení asistenta pedagoga na základní škole u žáka s poruchou pozornosti a hyperaktivitou, známější spíše pod pojmem ADHD. Text je poskytnutím zkušeností a poznatků nejmenovaného asistenta pedagoga. Zkušenosti pochází z dlouholeté praxe, s konkrétním žákem dotyčný pracuje již druhým rokem. Článek je zaměřen na období 6. třídy a snaží se popsat základní body či postupy, kterými se dotyčný asistent řídil. Třeba zde načerpáte inspiraci i pro svou práci.
ModulDigifolio
02. 11. 2018
Sledujte aktuality, čerpejte inspiraci pro rozvoj gramtoností ve výuce z kolekcí výukových materiálů a staňte se součástí společenství praxe, ať už v osobní či online formě.
ModulDigifolio
02. 11. 2018
ModulDigifolio
02. 11. 2018
"Vytváříme systém, který umožní efektivní rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti v praxi mateřských a základních škol."
ModulBlogy
27. 06. 2018
Další školní rok utekl jako voda a už opět vítáme letní prázdniny. Věříme, že jste se svými žáčky a studenty prožili mnoho pěkných chvil, věnovali jste jim úsilí a energii, a nyní si můžete dopřát několik týdnů zaslouženého volna. A jak toto volno využijete? Pojedete na chatu, k moři, navštívíte nějaké hrady, zámky, výstavy …? Vymyslete cestovní hádanku a vložte fotografie z letních cest do galerie Cestujte s námi, která bude od začátku prázdnin otevřená.
ModulDigifolio
07. 06. 2018
8
73
0
veřejná
Příspěvky z modulu AudioVideo s vánoční tematikou z RVP.CZ.
VánoceinspiracevideoaudioAudioVideo
14
32
0
veřejná
Příspěvky z modulu Články s vánoční tematikou.
Vánocečlánkyinspirace
8
42
5
veřejná
Kolekce shromažďuje články, které nabízí výukové aktivity pro rozvoj čtenářské gramotnosti.
24
35
0
veřejná
sbírka námětů a zdrojů k tématu Den Země (22. 4)
ekologieDen Zeměoslavasvětový densvátek
11
40
0
veřejná
Den Zeměčlánky
9
27
0
veřejná
Den ZeměDUM
4
23
0
veřejná
Den Zeměwikiodkazy
4
26
0
veřejná
Den Zeměwebinářzáznam
15
26
0
veřejná
Příspěvky z modulu DUM s vánoční tematikou.
VánoceinspiraceDUM
8
38
0
veřejná
Několik inspirativních nápadů, jak pomocí konkrétních výukových aktivit rozvíjet čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost žáků v různých vyučovacích předmětech na 1. stupni základní školy.
gramotnostimatematická gramotnostčtenářská gramotnostdigitální gramotnostPPUČvýukové aktivity1. stupeň ZŠ
3
37
0
veřejná
Ke Standardům vzdělávacích oborů ZV byly zpracovány metodické komentáře pro: Český jazyk a literatura, Matematiku a její aplikaci, Cizí jazyk (Anglický jazyk), Další cizí jazyk (Německý jazyk, Francouzský jazyk), Doplňující jazykové standardy (Španělský jazyk, Italský jazyk a Ruský jazyk). Úvodní texty a soubory metodických komentářů ke stažení jsou zveřejněny níže.
standardystandard
16
26
0
veřejná
Ke Standardům vzdělávacích oborů ZV byly zpracovány metodické komentáře pro: Český jazyk a literatura, Matematiku a její aplikaci, Cizí jazyk (Anglický jazyk), Další cizí jazyk (Německý jazyk, Francouzský jazyk), Doplňující jazykové standardy (Španělský jazyk, Italský jazyk a Ruský jazyk), Chemii, Přírodopis, Výchovu k občanství, Dějepis, Zeměpis (Geografii), Fyziku a Člověk a jeho svět, Výtvarnou výchovu, Hudební výchovu, Tělesnou výchovu a Výchovu ke zdraví. Úvodní texty a soubory metodických komentářů ke stažení jsou zveřejněny níže.
standardystandard
3
38
0
veřejná
Společné vzdělávání: metodicko-didaktické texty
společné vzdělávání
7
33
0
veřejná
SV: Metodicko-didaktické texty – žáci s OMJ
společné vzdělávánížáci s OMJ
5
31
0
veřejná
Kolekce nabízí ohlédnutí za minikonferencemi pro čtenářskou gramotnost projektu PPUČ.
1
31
0
veřejná
15
32
0
veřejná
sbírka pro výuku tématu na 2. stupni ZŠ, gymnáziích a středních školách
OVobčanobčanské vzdělávání
3
24
0
veřejná
Příspěvky z modulu Odkazy s vánoční tematikou.
Vánoceinspiraceodkazy
7
28
0
veřejná
Seriál článků na téma Jak rozvíjet motoriku v přípravné třídě.
přípravná třída
5
29
0
veřejná
Texty popisují realizaci podpůrných opatření ve školské praxi.
13
23
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánízrakové postižení
4
32
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánípostižení
26
32
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánípostižení
4
27
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánípostižení
11
30
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánípostiženípředškolní vzdělávání
8
30
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánípostiženístřední vzdělávání
10
29
0
veřejná
Texty popisují spolupráci asistentů pedagoga s učiteli žáků s přiznanými podpůrnými opatřeními.
asistent pedagogažák s přiznaným podpůrným opatřenímspolupráce
1
27
0
veřejná
kolekce v seriálu Společné vzdělávání
společné vzdělávánítělesné postižení
ModulDigifolio
05. 12. 2018
Výborně technicky zvládnuto, práce s textem a videi je vskutku velice snadná a uživatelsky vstřícná. Videonávod je skvělou podporou. Umístění videa a textového odkazu se symbolem českého znakového jazyka na úvodní stránce RVP je ideální řešení. 
ModulDUM
09. 03. 2018
Dobrý den, mockrát děkujeme za upozornění. Chyba v materiálu byla opravena. Hezký den
ModulDigifolio
15. 01. 2018
zk
ModulDigifolio
15. 01. 2018
zk
ModulČlánky
27. 12. 2017
Doprovodný webinář k článku nabízíme spolu s podklady v modulu Digifolio.
ModulDUM
19. 09. 2017
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Gramatická chyba byla opravena. 
ModulČlánky
22. 05. 2017
Dobrý den, odkazy směřují na již neexistující službu Posterous.com. Autor článku doporučuje využít modernější službu s obdobným zaměřením – např. OneNote. Děkujeme za pochopení. Tým MP RVP.CZ
ModulDUM
16. 05. 2017
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Odkaz na článek v materiálu jsme upravili, nicméně vzhledem k rychlým změnám webového obsahu není v našich silách garantovat aktuálnost odkazů. 
ModulDUM
14. 04. 2017
Materiál byl od začátku zařazen do sekce: základní vzdělávání - lehké mentální postižení. Podle doporučení garantů byl materiál zařazen k očekávanému výstupu odpovídajícímu 1. stupni.
ModulDUM
13. 04. 2017
Děkujeme za upozornění. Materiál jsme poslali ke kontrole našim garantům a očekávaný výstup byl již upraven. Co se týče množství a rozsahu příkladů, to je v režii každého autora. Původní verze je tato, ale každý pedagog si samozřejmě může materiál přizpůsobit svým potřebám a další příklady případně doplnit.
ModulDUM
21. 03. 2017
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Vše by již mělo být v pořádku. 
ModulDUM
07. 12. 2016
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Vše by již mělo být v pořádku.
ModulDUM
15. 08. 2016
Velmi pekně zpracovaná prezentace na motivy AZ kvízu. Věřím, že u poznávání druhů ovoce touto formou se žáci nudit rozhodně nebudou. Děkujeme.
ModulDUM
04. 08. 2016
Moc hezky a nápaditě zpracovaný materiál k aktivizaci žáků. Děkujeme a budeme se těšit na další zajímavé DUMy.